נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

פרסביופיה: ככה החיים נראים אחרי גיל 40

רופא מומחה

החל מגיל 40 לערך, גמישות העדשה התוך עינית יורדת בהדרגה ועל כן אנו נזקקים למשקפי קריאה או לתיקון שונה במרחק ובקריאה.

מדובר במצב טבעי ונפוץ במיוחד, אך מומלץ לטפל בו בהקדם על מנת לשפר את איכות החיים ולהמשיך ליהנות מראייה טובה.

אז למה זה קורה ואיך מטפלים בזה? על כך בכתבה הבאה.

 

פרסביופיה – התזכורת של גיל המעבר

העדשה שנמצאת בעין שלנו מסוגלת לשנות את מידת הקמירות שלה בהתאם למיקום העצמים עליהם אנחנו מתמקדים. הדבר נעשה באופן לא מודע או נשלט באמצעות מערכת של שרירים אשר מקיפים את העין, ומתכווצים או מתרפים בהתאם למרחק המיקוד שנדרש להתבוננות. לאורך השנים, היכולות הזו של השרירים הולכת ונחלשת עד שהיא נפסקת לחלוטין בסביבות גיל 60. תהליך היחלשות השרירים קורה באופן הדרגתי אך מרבית המטופלים מתחילים לחוש בקושי במיקוד בעצמים קרובים בסביבות גיל 40. הדבר בא לידי ביטוי בדרך כלל בקושי בקריאה או הופעה של כאבי ראש וצריבות בעיניים לאחר קריאה מרובה כמו כן הדבר מתבטא בהקלה בקריאה כאשר מתרחקים מהטקסט – לרוב למרחק של יותר מ-30 סנטימטרים. על אף שמדובר בתופעה נפוצה במיוחד, לא כל ירידה באיכות הקריאה למרחק קצר היא פרסביופיה. על כן, אם מזהים תסמינים אלו, מומלץ לפנות לבדיקה באופטומטריה מומחית כמו אופטיקה כרמית על מנת לוודא שאכן זו הבעיה ולמצוא עבורה את הפתרון המתאים.

 

איך ניתן לטפל בפרסביופיה?

הטיפול הפשוט והנפוץ ביותר הוא התאמה של משקפיים לקריאה מקרוב. במקרים בהם המטופל זקוק גם למשקפיים למרחק, יש צורך בפתרונות מורכבים יותר. משקפי מולטיפוקל מאפשרים לתקן את הראייה לאורך כל הטווח אך מדובר במשקפיים שמחירם יקר משמעותית מאלו הרגילים. בנוסף, היום ניתן להשתמש גם בעדשות מגע מולטיפוקל אשר פועלות באופן דומה למשקפיים ומתקנות את הראייה לכל אורך הטווח. כמו כן, קיים היום גם אפיק טיפולי נוסף אשר יכול להיות מועיל עבור מי שמעוניין להיפטר מהמשקפיים לחלוטין אך עדיין ליהנות מראייה תקינה לטווח רחוק וקרוב. מדובר בראיית מונוויז׳ן אשר מבוססת על חלוקת עבודה בין שתי העיניים. עין אחת רואה טוב למרחק רחוק והעין השנייה רואה טוב למרחקים הקצרים. באופן הזה, ניתן להמשיך לקרוא במרחק קרוב בלי להזדקק למשקפיים. מדובר בתהליך שניתן לבצע הן באמצעות ניתוח באחת העיניים והן באמצעות התאמת עדשה לאחת העיניים.

 

עוד דברים שכדאי לדעת על פרסביופיה

על אף שמדובר בתהליך טבעי שלא ניתן למנוע אותו, מומלץ לשמור על שגרה של בדיקות עיניים ולהקפיד על שמירה על בריאות העיניים. עבור אנשים בריאים מומלץ לבצע בדיקות עיניים אחת ל-5 שנים. עבור מי ששגרת יומו כוללת שימוש רב במחשב, מומלץ לבצע הפסקות יזומות לריענון העיניים ולמיקוד הראייה באובייקטים רחוקים. כמו כן, מומלץ גם לשמור על בריאות העיניים באמצעות שימוש במשקפי שמש איכותיות המגינות מפני קרינת.UV

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא רפואה ובריאות